Otázky a odpovědi

Jaká je produkce odpadů v Mohelnici a Olomouckém kraji?
Jak tomu odpovídá plánovaná kapacita mohelnické spalovny?

Název Malá, Místní či Regionální spalovna je minimálně zavádějící termín.

 

Olomoucký kraj pracuje oficiálně, s kapacitou mezi 150 až 200 tis tunami. Nikoliv s 300 tis. tunami ročně jak uvádí pan Miketa.

 

V této studii pro Olomoucký kraj z r. 2010 se pracuje s maximálně 150 kT za rok.

 

V těchto dokumentech jsou uváděny pro různé lokality různé kapacity, dle možného využití tepla. Pro hodnocení byla zvolena hodnota 200kT.

https://www.eu4.cz/isno/uploads/downloads/Navrhova_Cast_KV.pdf

 

Místní či regionální nebo krajská?

Plzeňská spalovna má plánovanou kapacitu navýšenou na 95 kT ročně (počet obyvatel Plzně je zhruba 167 tis), Mohelnice s plánovanými 100 kT ročně je ovšem zhruba 16x menší co se počtu obyvatel týče a přesto plánuje o něco větší spalovnu.

 

Dle statistiky z ČSÚ se v Olomouckém kraji produkuje zhruba 200 kT komunálního odpadu v roce 2012.

 

Česká republika pokud bude chtít být konkurenceschopná bude muset zlepšit prevenci, tedy předcházet vzniku odpadů.

Dále je třeba odděleně sbírat a vytřídit biologicky rozložitelný odpad a zvýšit materiálové využití odpadu. Kraj počítá do budoucna s 50 % i přesto, že úspěšné evropské regiony třídí až 70 % odpadů. Viz Vlámsko: https://www.moravskehospodarstvi.cz/article/verejna-sprava/dotovana-kurata-cipy-k-popelnicim-a-podomni-sber.-vlamske-obce-resi-odpady-kreativne/

Z množství produkovaných odpadů a při dodržení hierarchie nakládání s odpady by kapacita spalovny pro Olomoucký kraj mohla být reálně kolem 100 kT za rok, při ambicióznějším cíli jen 60 kT ročně.

 

V Mohelnici a přidružených obcích jsme v roce 2012 vyprodukovali 2543 tun komunálního odpadu z toho byla separovaná složka  372 tun.

Bez jakéhokoliv zlepšení třídění a bez oddělení biologické složky se tak ona “místní” spalovna ve skutečnosti stává 44 násobkem potřebné kapacity (při tomto předpokladu bysme nesplnili požadavky na oddělený sběr biologicky rozložitelného odpadu a recyklaci).

Pokud se oddělí biologická složka, která tvoří 20 – 70% odpadu (velmi variabilní v závislosti na čase a druhu zástavby), a 50% bude vytříděno, potom se ona “místní” spalovna vyšplhá ke 100 až 15O ti násobku potřebné kapacity (vypočteno pro biosložku 20 respektive 50 % a zároveň 50ti % materiálové využití).

 

Plánovanou Mohelnickou spalovnu by tedy bylo lepší nazývat Krajskou či 100 až 150 x místní spalovnou.

 

Z jaké oblasti se bude odpad svážet?

Dle vyjádření pana Mikety:

Myslím si, že jsem ochoten a schopen se bavit a přemýšlet o myšlenkách všech (viz má účast na semináři v Olomouci,…..). Jsem schopen brát pojmenování „regionální“ ve větším světle slova, než okolí třeba 10 km, ale pro okolí cca do 100 km vzdálenosti. Mnohé myšlenky bývají v úvodu „velké“, aby posléze byly v reálné míře realizovatelné a použitelné.

 

a tak se ona Malá, Místní, Lokální, v pozdějších vyjádřeních Regionální spalovna stává z pohledu spádovosti spíše Moravskou:

Olomoucký kraj má rozlohu ~ 5160 km2
Okruh 100 km má plochu 31400 km2, což znamená 6x tak velkou plochu než má Olomoucký kraj a 1.44 x plochu celé Moravy.
z Mohelnice je to směr:
západ po Hradec Králové
východ po Ostravu či Frýdek Místek
sever po hranice s Polskem je to pouze ~ 75 km
jih pod Brno až k Hustopečím

 

Na pracovní schůzce zastupitelů města se zástupci investora padl okruh 5O - 75 km, že neví přesně.

To je stále větší oblast než Olomoucký kraj, je to téměř polovina Moravy.

Z pohledu plánované spádovosti pak může zahrnovat pojem regionální v podstatě celou Moravu.